Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Ананиев обеща да освободи средства за протестиращите медицински сестри в Козлодуй

МЗ с вариант за увеличение на заплатите в общинските болници до края на годината, съобщи една от протестиращите медицински сестри

| обновено на 04.02.19 в 15:48
Снимка: БГНЕС

До края на годината Министерството на здравеопазването ще предложи вариант за увеличение на основните заплати в общинските болници. Това съобщи Силвия Оприцова - една от протестиращите медицински сестри от козлодуйската болница, които днес се срещнаха със здравния министър Кирил Ананиев.

Те са получили уверение, че няма да има закриване на такива болници в страната и ще се намери вариант за козлодуйското лечебно заведение.

По-рано министърът на здравеопазването Кирил Ананиев се срещна с протестиращите медицински сестри от общинската болница в Козлодуй. Медиците недоволстват от ниското заплащане и проблемите с този тип лечебни заведения. Срещата беше закрита. 

"Всеки постави на масата проблемите, министърът беше добре настроен и ни изслуша. Не знам дали съм доволна. Изключително съм разколебана, защото конкретика имаше само за състоянието на нашата болница и механизмите, които да освободят някакви средства и да се покрият нивата на работни заплати, съгласно браншовото споразумение в здравеопазването. Това ще се случи в бъдеще време. Разбирам, че министърът е отскоро и че няма необходимите промени в системата. Той подготвя промени, които, според него, ще отключат ресурси за съсловието. Трябва обаче да мине през МС, да се гласува. Отново трябва време", заяви за "Хоризонт" Силвия Оприцова, старши-акушер в козлодуйската болница, присъствала на срещата.

"Министърът беше категоричен, че нямат намерение да затварят болници", допълни тя и каза, че във времето здравните власти ще търсят индивидуален подход за всяко лечебно заведение с финансови проблеми.   

Според протестиращите медицински сестри от Козлодуйската болница, причината за ниското заплащане в общинските лечебни заведения е в начина на финансирането им. Силвия Оприцова:

"Едно цяло съсловие мизерства и бедства и вдига вече повече от 10 години здравеопазването в страната. За да се разплатят сметките, за да се покрият здравно неосигурените пациенти, за да не е на много загуба болницата, на нас ни се дава минимумът, който може да се осигури от това, което се предлага, а истината е, че в сумата на клиничните пътеки стойността на труда - нашият, на лекарите, не е остойностен. Това се трупа с години и това се надяваме да обясним: как стоят реално нещата, защото всички общински болници са на това положение. Това не е само болницата в Козлодуй".

След срещата с Ананиев медицинската сестра допълни, че в браншовото споразумение минималното стартово възнаграждание трябва да бъде 950 лева, като в момента в Козлодуй реалната стойност е 580 лева. За нея и колежките й е ясно, че почти двойното увеличение не може да стане веднага, но и настояват за поне 700 лева минимална заплата за щатен медицински специалист. 

"Това донякъде би удоволетворило до следващите стъпки в повишаването на заплатата", каза Оприцова и допълни, че има предложения как конкретно в региона на Козлодуй процесът да се ускори. 

Протестиращите медицински сестри предстои да обсъдят ситуацията. Със сигурност те няма да подпишат договорите си, но все още няма тяхно общо решение какво предстои в недоволството им. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Системата ни убива всички

Майка от "Системата ни убива всички": Новата наредба отвори широко вратите за корупция в ТЕЛК

Днес трябва да бъде готов анализът на Министерство на здравеопазването на Наредбата за медицинската експертиза от 3 август 2018 година, която трябваше да осъвремени и обективизира експертизата. Очаква се министърът на здравеопазването да представи..

публикувано на 04.02.19 в 08:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дежурни екипи следят обстановката в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни

Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци...

публикувано на 27.11.25 в 21:29
Лошото време в Гърция продължава

Продължава екстремното време в Гърция

Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата..

публикувано на 27.11.25 в 20:49
Бившият испански министър Хосе Луис Абалос пристига във Върховния съд на Испания в Мадрид, 27 ноември 2025 г.

Арест за бивш транспортен министър и негов сътрудник в Испания

Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия.  Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението..

публикувано на 27.11.25 в 20:37

Ще бъде платено обезщетение за изгорелите електроуреди на жителите на села в община Георги Дамяново

Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и..

публикувано на 27.11.25 в 20:30
Обхванатите от огън сгради от жилищния комплекс

Най-малко 83 са вече жертвите на пожара в жилищен комплекс в Хонконг

Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ.  Петдесет и една от жертвите са загинали на..

публикувано на 27.11.25 в 20:26
Двама военнослужещи са на пост близо до мястото, където двама членове на Националната гвардия на Западна Вирджиния бяха простреляни във Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 26 ноември 2025 г.

Кой е стрелецът, ранил тежко двама военни от Националната гвардия на САЩ във Вашингтон

Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката.  Двама служители на Националната гвардия са в..

публикувано на 27.11.25 в 20:10

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в тероризъм

Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската..

публикувано на 27.11.25 в 20:08