Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Ученици показват добротворчеството чрез книга

4
Снимка: Любо Андреев


Книга за доброто издадоха ученици от IV-то ОУ "Иван Вазов" в Монтана. Представянето бе в регионалната библиотека "Гео Милев". Идеята за издаването на книгата е на учениците от 4 "А" клас с преподавател Севделина Петрова. Урокът по добротворчество събра на едно място учениците, техните родители и баби и дядовци. Под формата на диалог учениците споделиха своите виждания за доброто. Сред авторите в малката книжка са Матей, Алекс и Калоян:

"В моята приказка ще видите, че един много богат живот накрая става обикновен човек, който започва да съжалява, че е бил лош с поданиците си... Аз написах моето стихотворение за доброто, защото когато ходя по улицата, виждам тъжни лица. Написах как се радвам, когато дам ръка за помощ. Харесвам да правя добро... Моето есе иска да съживи доброто у хората. Всеки се ражда добър, но не е ежедневно такъв..."

Директорката на библиотеката Анелия Иванова, Нели Василева, старши-експерт "Култура" в Община Монтана, писателят Мартен Калеев останаха приятно изненадани от разсъжденията на децата и отговориха на въпросите на невръстните добротворци. Калеев се обърна към младите писатели:

"Ние сме началото, само началото, малката крачка, с която ще напишем голямата биография на доброто в нашия град и в нашата родина".

Идеята е заедно с нашите възпитаници да дадем положителен пример на хората около нас, че доброто съществува, сподели директорката на училището Ваня Велизарова:

"Светът не би рухнал, ако няма велики дела, но би рухнал, ако няма малки добринки. Великото дело е покривът на една къща, а тя се изгражда от малки тухлички - делата, които правим".

Книга за доброто е богато илюстрирана, а благодарение на спонсори и приятели на училището излезе от печат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00