Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Градец чества годишнина от Пашапетковата размирица

Снимка: Радио ВИДИН Архив

В Градец ще отбележат 173 години от въстанието в Северозападна България. По традиция възпоменателното събитие в памет на загиналите в Пашапетковата размирица, както във видинското село са известни събитията от лятото на 1850 година, ще бъде организирано в местността Драката край Градец, каза за Радио ВИДИН секретарят на местното читалище "Просвета 28.11.1928" Пролет Цолова.

"Всяка година отдаваме чест и почит към тези загинали за свободата герои на България, както и за всички знайни и незнайни, които са дали своя живот и своята младост за нейната свобода и независимост. Честването започва със заупокойна молитва в памет на загиналите четници. След това следва тържествено слово за самото въстание, поднасяне на венци, а накрая завършва с една програма от децата на село Градец", обясни Пролет Цолова

Секретарят на читалище "Просвета 28.11.1928" покани всички жители на село Градец, както и всички родолюбиви българи, които милеят за историята на Видинския край, да станат част от честването.

Събитието ще се проведе днес, 1 юни, от 20:00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00